Wiele osób, które interesuje zakup lub dzierżawa kserokopiarki kolorowej, jest zaciekawionych także zasadą działania tych urządzeń.
Żeby zrozumieć, jak działa kserokopiarka kolorowa czy drukarka kolorowa oraz jak w kserokopiarce tworzony jest obraz dokumentów tekstowych i elementów graficznych, które następnie zostają skopiowane na kartkę papieru (czasami w grę wchodzi również inny materiał),
konieczne jest poznanie jej budowy.
Najważniejszym elementem, w który wyposażona jest każda kserokopiarka kolorowa, jest bęben w kształcie metalowego wałka pokrytego warstwą substancji o właściwościach fotoelektrycznych. Mogą być nimi związki selenu, fotoprzewodniki organiczne, albo krzem amorficzny. Warstwa pod wpływem światła przewodzi prąd elektryczny, a w ciemności staje się izolatorem.
Kserokopiarki kolorowe tworzą obraz w kilku etapach:
- Etap pierwszy - elektryzowanie:
Blisko bębna znajduje się elektroda, naelektryzowana do kilku tys. woltów, której zadaniem jest naelektryzowanie bębna. - Etap drugi - naświetlanie:
Naelektryzowana część bębna przesuwa się nad powierzchnią kartki, na której powstanie obraz dokumentu. W miejscach, gdzie padnie światło substancja pokrywająca bęben staje się przewodnikiem prądu elektrycznego, więc bęben przestaje być naelektryzowany. - Etap trzeci - przenoszenie: (emisja) tonera na bęben kserokopiarki kolorowej:
Na skutek przyciągania magnetycznego wałek przyciąga cząsteczki tonera do miejsc, w których bęben jest naelektryzowany. - Etap czwarty - przenoszenie tonera na papier:
Papier stykając się z bębnem pokrytego miejscowo tonerem, przejmuje z niego cząsteczki tonera. Proces ułatwia naładowana ujemnie rolka transferowa umieszczona pod papierem. - Etap piąty - rozładowywanie i czyszczenie bębna:
Za pomocą rolki, listwy albo szczotki rozładowującej z bębna zostaje usunięty ładunek, a sam bęben czyści się z pozostałości tonera. - Etap szósty - utrwalanie:
Kartka papieru pokryta tonerem transportowana jest pomiędzy rozgrzanymi do temperatury 200°C wałkami utrwalającymi, gdzie toner się topi i na trwale przykleja się do jej powierzchni.
Pełny obraz kopiowanego dokumentu powstaje na skutek obrotowego ruchu bębna. W ten sposób kopiują kserokopiarki monochromatyczne i kserokopiarki kolorowe. Jednak kserokopiarka kolorowa wykorzystuje do tworzenia obrazu cztery zespoły bębnów dla każdego z kolorów CMYK (najczęstszy standard druku): cyjanu (C), magenty (M), żółtego (Y) i czarnego (K).
Na tej samej zasadzie działa laserowa drukarka kolorowa, ale obraz jest dostarczany do urządzenia naświetlającego przez komputer.
Nowoczesna cyfrowa kserokopiarka kolorowa, w skład której wchodzi wewnętrzny komputer, skaner i drukarka kolorowa, do tworzenia obrazu wykorzystuje laser kierujący światło w odpowiednie miejsca na powierzchni bębna i tworzący jego kopię w postaci ładunków elektrycznych.
Instrukcję elektryzowania wysyła do kserokopiarki oprogramowanie i sterownik.