4.7083333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (12 Votes)

Wiele osób, które interesuje zakup lub dzierżawa kserokopiarki kolorowej, jest zaciekawionych także zasadą działania tych urządzeń.
Żeby zrozumieć, jak działa kserokopiarka kolorowa czy drukarka kolorowa oraz jak w kserokopiarce tworzony jest obraz dokumentów tekstowych i elementów graficznych, które następnie zostają skopiowane na kartkę papieru (czasami w grę wchodzi również inny materiał),
konieczne jest poznanie jej budowy.

Najważniejszym elementem, w który wyposażona jest każda kserokopiarka kolorowa, jest bęben w kształcie metalowego wałka pokrytego warstwą substancji o właściwościach fotoelektrycznych. Mogą być nimi związki selenu, fotoprzewodniki organiczne, albo krzem amorficzny. Warstwa pod wpływem światła przewodzi prąd elektryczny, a w ciemności staje się izolatorem.

 

 

Kserokopiarki kolorowe tworzą obraz w kilku etapach:

 1. Etap pierwszy - elektryzowanie:
  Blisko bębna znajduje się elektroda, naelektryzowana do kilku tys. woltów, której zadaniem jest naelektryzowanie bębna.
 2. Etap drugi - naświetlanie:
  Naelektryzowana część bębna przesuwa się nad powierzchnią kartki, na której powstanie obraz dokumentu. W miejscach, gdzie padnie światło substancja pokrywająca bęben staje się przewodnikiem prądu elektrycznego, więc bęben przestaje być naelektryzowany.
 3. Etap trzeci - przenoszenie: (emisja) tonera na bęben kserokopiarki kolorowej:
  Na skutek przyciągania magnetycznego wałek przyciąga cząsteczki tonera do miejsc, w których bęben jest naelektryzowany.
 4. Etap czwarty - przenoszenie tonera na papier:
  Papier stykając się z bębnem pokrytego miejscowo tonerem, przejmuje z niego cząsteczki tonera. Proces ułatwia naładowana ujemnie rolka transferowa umieszczona pod papierem.
 5. Etap piąty - rozładowywanie i czyszczenie bębna:
  Za pomocą rolki, listwy albo szczotki rozładowującej z bębna zostaje usunięty ładunek, a sam bęben czyści się z pozostałości tonera.
 6. Etap szósty - utrwalanie:
  Kartka papieru pokryta tonerem transportowana jest pomiędzy rozgrzanymi do temperatury 200°C wałkami utrwalającymi, gdzie toner się topi i na trwale przykleja się do jej powierzchni.

Pełny obraz kopiowanego dokumentu powstaje na skutek obrotowego ruchu bębna. W ten sposób kopiują kserokopiarki monochromatyczne i kserokopiarki kolorowe. Jednak kserokopiarka kolorowa wykorzystuje do tworzenia obrazu cztery zespoły bębnów dla każdego z kolorów CMYK (najczęstszy standard druku): cyjanu (C), magenty (M), żółtego (Y) i czarnego (K).

 

Na tej samej zasadzie działa laserowa drukarka kolorowa, ale obraz jest dostarczany do urządzenia naświetlającego przez komputer.

 

Nowoczesna cyfrowa kserokopiarka kolorowa, w skład której wchodzi wewnętrzny komputer, skaner i drukarka kolorowa, do tworzenia obrazu wykorzystuje laser kierujący światło w odpowiednie miejsca na powierzchni bębna i tworzący jego kopię w postaci ładunków elektrycznych.
Instrukcję elektryzowania wysyła do kserokopiarki oprogramowanie i sterownik.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież