4.9090909090909 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.91 (11 Votes)

Kilka słów o historii kserokopiarek.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kserokopiarka to urządzenie o długiej, niemal 80-letniej historii.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego biura bez kserokopiarki, pozwalającej tworzyć kopie dokumentów firmowych czy faktur, ale jeszcze na początku ubiegłego stulecia był to wynalazek, o którym można było jedynie pomarzyć.

 

Pierwszy model kserokopiarki wydawałby się dziś anachroniczny, bo od tamtych czasów urządzenia te przeszły bardzo długą drogę. Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił stworzenie urządzeń o małych, niemal kompaktowych rozmiarach, kopiujących w czerni i bieli oraz w kolorze, współpracujących z komputerami i skanerami. Popularność urządzeń do kopiowania spowodowała również dynamiczny rozwój usług z nimi związanych: serwis kserokopiarek znajduje się dziś niemal w każdym większym mieście, a firmom, których nie stać na zakup własnego urządzenia lub z innych powodów nie potrzebują kserokopiarki na własność, proponowana jest korzystna dzierżawa kserokopiarek.

 

Wszystko zaczęło się od rewolucyjnego pomysłu Chestera Carlsona i Otto Korneima, którzy w 1937 roku opatentowali elektrofotograficzną metodę wykonywania kopii bez konieczności kąpieli chemicznej wykorzystywanej w tradycyjnej fotografii. Stąd wywodzi się nazwa "kserokopiarka" - słowo elektrografia uznano za niezgrabne i zamiast niego zaproponowano termin pochodzący z greki: kseros (?????), co oznacza "suchy". Kserografia czyli suchy druk była prawdziwą rewolucją w dziedzinie kopiowania dokumentów i obrazków.

 

Za oficjalną datę wynalezienia kserokopiarki można uznać dzień 22 października 1938 roku, kiedy została wykonana pierwsza kopia wykonana w technologii
opatentowanej na postawie pomysłu Carlsona. Pierwsza skserowana kartka miała treść "10.22.38 Astoria" i powstała na maszynie amerykańskiej firmy Haloid.

 

Kserokopiarka podbija świat.

Zanim udało się wyprodukować model kserokopiarki o parametrach pozwalających na seryjną produkcję i proste kopiowanie upłynęło 10 lat.

Xerox-914

Pierwsze kserokopiarki budziły nieufność nabywców, których trudno było przekonać do innowacyjnego wynalazku i dopiero model 914 pod marką Xerox (na zdjęciu powyżej) wzbudził szerokie zainteresowanie. Był zgrabny i funkcjonalny, ale do jego sukcesu najbardziej przyczyniła się prezentacja urządzenia w telewizyjnym show.

 

Moc telewizji sprawiła, że o kserokopiarkach dowiedzieli się wszyscy, a firmy zaczęły je zamawiać.

 

W tamtych czasach kserokopiarka była jednak urządzeniem drogim i ekskluzywnym. Nie każdego było na nią stać. Dopiero po wygaśnięciu praw patentowych do wynalazku możliwe stało się wyprodukowanie niedrogich i bardziej dostępnych modeli. Początkowo masową produkcją kserokopiarek zainteresowały się przede wszystkim firmy z Japonii, ale już wkrótce ilość dostępnych marek mogła przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Produkcja, sprzedaż i dzierżawa kserokopiarek zaczęły stawać się ważnym segmentem rynku usług dla firm i biur.

Dziś niezawodne kserokopiarki Konica minolta czy zgrabne kserokopiarki Canon można zobaczyć na całym świecie.

Kserokopiarki w Polsce

W naszym kraju, Polsce kserokopiarki zaczęły pojawiać się dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Z braku polskiej nazwy najpierw mówiono na nie po prosu ksero - dopiero potem powstała znana obecnie nazwa kserokopiarka. Było ich niewiele, bo władze blokowały ich przewożenie z obawy o wykorzystanie tych urządzeń do szybkiego powielania antyrządowych druków i ulotek. Od tamtych czasów wiele się zmieniło.

W Polsce dostępne są czarno-białe i kolorowe urządzenia wszystkich światowych firm: kserokopiarki Canon posiada na swoich biurkach wielu użytkowników domowych, a w firmach i instytucjach stoją kserokopiarki Konica minolta, ułatwiające codzienne funkcjonowanie biur i sekretariatów.

 

Kolor i nowe funkcje

Coraz większą popularnością cieszą się kserokopiarki kolorowe, wypierające z rynku urządzenia monochromatyczne. Kolorowe tonery są dziś stosunkowo tanie, a nowoczesny serwis kserokopiarek przyczynia się do ich niezawodności.

Nowoczesna kserokopiarka to urządzenie wielofunkcyjne: umożliwia kopiowanie dokumentów i grafik, skanowanie, a często również wysyłanie faksów i doskonale współpracuje z komputerami.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież