4.95 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (10 Votes)

 

 

toner kserokopiarki c-exv 18

 

Co to jest toner wyjaśnialiśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Odświeżając niektórym pamięć: jest to proszek, który w drukarce/kserokopiarce laserowej za pomocą innych elementów urządzenia tworzy obraz, jest to „coś” takiego jak tusz w drukarce atramentowej (to tak w dużym uproszczeniu). Kiedy posiadamy urządzenie monochromatyczne (drukujące i kopiujące tylko w czerni) potrzebujemy tonera tylko czarnego, natomiast kiedy jesteśmy w posiadaniu urządzenia, które może drukować i kopiować również w kolorze potrzebujemy czterech tonerów: czarnego, niebieskiego, czerwonego oraz żółtego (CMYK). Więcej na temat owego „specyfiku” w artykule „Kserokopiarki toner – teoria, budowa”.

 

Jaki toner do mojego urządzenia drukującego?

 

Przede wszystkim...właściwy ;-) O właściwym symbolu. Nie jest tak, że ile modelów drukarek/kserokopiarek, tyle modeli tonerów, bo są tonery, które pasują do kilku urządzeń, jednak wachlarz opcji jest naprawdę duży.

 

Pierwsze co trzeba ustalić, to o jakim symbolu tonera potrzebujemy. Kiedy to już wiemy kolejną sprawą do ustalenia jest kwestia czy decydujemy się na zakup tonera oryginalnego, a więc zalecanego przez producenta urządzenia, które posiadamy, czy też decydujemy się na toner kompatybilny z owym urządzeniem, a więc potocznie mówiąc na zamiennik. I jest to właśnie początek odpowiedzi na kolejne pytanie a mianowicie...

 

Od czego zależy tytułowa cena tonera do kserokopiarki?

 

Przede wszystkim od tego czy mówimy o tonerze oryginalnym, a więc najbardziej optymalnym dla urządzenia, czy też o zamienniku tonera. Oczywistym jest, że tonery oryginalne są droższe niż zamienniki. Ich cena jest jednak uzasadniona. Żaden zamiennik nie będzie tak dobrze współpracował z naszą drukarką czy kserokopiarką jak oryginał. Dlaczego? Ponieważ jest on stworzony na podstawie opatentowanej receptury. Zawiera idealną ilość odpowiednich cząsteczek, z których się składa. Jest to ilość najbardziej odpowiadająca danemu urządzeniu. Ze względu na to, iż „przepis” na określony toner jest ściśle tajny, producenci zamienników mogą jedynie próbować zbliżyć się do perfekcji oryginału. Jednym udaje się to lepiej, innym gorzej. To właśnie różnicuje cenę.

 

Ceny tonerów różnią się również dlatego, że producentów tonerów kompatybilnych jest wielu. Jedni wytwarzają je z całkiem nowych elementów, inni natomiast regenerują.

 

Jeżeli cena tonera jest dla nas najważniejszym wyznacznikiem tego jakich materiałów eksploatacyjnych używamy w swojej drukarce czy kserokopiarce wiadomo, że wybierzemy zamienniki.

 

Co w tej sytuacji?

 

Większość producentów urządzeń w celu zachowania gwarancji zaleca stosowanie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, jednak gdy zdecydowaliśmy się na zamienniki ważne jest miejsce, w którym dokonamy ich zakupu. Najlepszym rozwiązaniem jest pójście do serwisu sprzętu biurowego, jakim jest Bilt Polska i po prostu zapytanie o radę, o polecenie zamiennika, który sprawdzi się w naszym urządzeniu. Zamiast więc szukać tonerów w wyszukiwarce internetowej i kupować w ciemno, zdecydowanie polecam pomoc fachowców. W profesjonalnym serwisie specjaliści wiedzą, w które zamienniki warto zainwestować, a których unikać chociażby dla dobra urządzenia nie mówiąc już o naszych stratach finansowych. Fachowcy firmy Bilt Polska ze względu na długoletnie doświadczenie wiedzą na jaki zamiennik ewentualnie zamienić oryginalny toner.

 

Aby zobrazować to o czym mówię poniżej przedstawiam przykład jak mogą wyglądać różnice w cenie między tonerami.

Toner do drukarki HP LJ 1020 – Q2612A.

Toner oryginalny koszt – 250,00 zł netto

Toner zamiennik koszt – 120,00 zł netto

Toner zamiennik (inny producent - najtańszy) koszt – 75,00 zł netto

 

Przykład jest idealnym zobrazowaniem tego o czym mówię. Tego, że różnice w cenach są na tyle znaczne, że uciekamy się do zamienników.

 

Reasumując:

  1. Cena tonera zależy od tego czy jest to toner oryginalny czy też kompatybilny z naszym urządzeniem.
  2. Jeżeli mówimy o tych drugich cena zależy od producenta.
  3. Jeżeli dbamy o swoje urządzenie, ale jednocześnie i swój portfel zakupu tonerów zamiennych dokonujmy w miejscach, gdzie ludzie wiedzą co sprzedają i nie robią tego z przypadku.

 

Autor: Ilona

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież